BLOG Maertens
W RUCHU

Po słonecznej stronie:

Märtens instaluje system PV

I nadal robimy duże kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju! Pracowaliśmy już nad energooszczędnymi lampami i e-mobilnością, a teraz sami stajemy się producentem zielonej energii.
10-mrt-header-neue-pvanlage.jpg

W ostatnich tygodniach na dachu naszej hali produkcyjnej we Flensburgu zainstalowano system PV, który dostarcza nam teraz zrównoważoną energię słoneczną. W tym wywiadzie dyrektor zarządzający Märtens Bernhard Funke opowiada nam więcej o tym ekscytującym temacie.

Jakie były powody zainstalowania systemu PV?

Nasza strategia korporacyjna obejmuje również tzw. strategię dekarbonizacji. Innymi słowy, chodzi o masowe ograniczenieemisji CO2. Chcemy stać się ekologicznie zrównoważeni i zaczynamy od wytwarzania zielonej energii elektrycznej. Fakt, że taka instalacja fotowoltaiczna jest również opłacalna ekonomicznie, tym bardziej ułatwia decyzję o takim projekcie.

Gdzie jest zlokalizowany i dlaczego został wybrany?

System ten wieńczy całą powierzchnię dachu naszej hali produkcyjnej. To jest 1800m2 lub powierzchnia 60 x 30 metrów. Jest to idealne rozwiązanie pod względem orientacji i nachylenia dachu. I oczywiście optymalne jest wytwarzanie energii elektrycznej tam, gdzie jest ona potrzebna. Większość jest konsumowana bezpośrednio na piętrach poniżej. Rezultatem są taśmy transportowe o niezmienionej, wysokiej jakości - teraz jednak produkowane w sposób maksymalnie zrównoważony.

Jak długo trwało poprzedzające planowanie?

Mamy już opracowaną strategię dekarbonizacji w 2020 roku, a budowa elektrowni PV tej wielkości jest jej niezbędnym elementem. Natychmiast po przyjęciu strategii przeszliśmy do pierwszych etapów planowania. To było latem 2021 roku.

Ile energii dostarczy w przyszłości nowa elektrownia?

Elektrownia ma moc szczytową 300 kWh. Do tego dochodzi system magazynowania energii elektrycznej, który np. dostarcza prąd rano, gdy jest mało światła dziennego, które było niewykorzystane dzień wcześniej.

Czy są jakieś inne działania, które Märtens planuje w zakresie zrównoważonego rozwoju?

Jak już powiedziałem, naszym celem jest unikanieemisji CO2 w jak największym stopniu, a najlepiej nawet osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej. Dążymy do tego celu za pomocą szeregu środków. Zgodnie z inwestycją w system PV, jesteśmy w trakcie konwersji naszej floty samochodowej z oleju napędowego na napęd elektryczny wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Do połowy przyszłego roku połowa pojazdów będzie w pełni elektryczna, a tym samymneutralna pod względem emisji CO2. Oferowany przez nas leasing rowerów przyczynia się również w niewielkim stopniu do tego, że coraz więcej pracowników przyjeżdża do pracy rowerem i w ten sposób codziennie wnosi swój osobisty wkład wunikanie emisji CO2. Inne działania mają na celu oszczędzanie energii cieplnej i elektrycznej. Należy tu wymienić koncepcję oświetlenia LED, modernizację systemu sterowania ogrzewaniem oraz optymalizację wytwarzania i zużycia sprężonego powietrza. I wreszcie chodzi też o zmianę w rozumieniu każdego człowieka. Wszyscy, od kierownictwa po stażystów, coraz częściej przyjeżdżamy do pracy rowerem. Można poczuć, że coś się zmienia. A fajne jest to, że ta zmiana nie tylko ma sens, ale może być też przyjemna.