BLOG Maertens
W RUCHU

Świetlany przykład

Märtens przestawia się na LED

Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby ostrożnie korzystać z energii i innych zasobów. W Märtens, stale pracujemy nad tym, aby stać się bardziej zrównoważoną firmą.
07-mrt-header-led.jpg

Jakiś czas temu zamieniliśmy wszystkie systemy oświetleniowe na LED. Za ten projekt odpowiedzialny był Finn Petersen. Pracuje w Märtens od 2009 roku i jest częścią zespołu inżynierów. W rozmowie technik z uprawnieniami państwowymi opowiedział nam więcej o tym projekcie.

Systemy oświetleniowe w Märtens zostały zamienione na LED. W jakich obszarach zostało to zrobione?

W całej firmie zainstalowano diody LED. Dostaliśmy przegląd, a następnie zmieniliśmy oświetlenie na korytarzach i w biurach, a także w pracowni. Doposażono również oświetlenie zewnętrzne.

Jakie były przyczyny doposażenia?

Zużycie energii przez konwencjonalne źródła światła jest bardzo duże. Diody LED wymagają znacznie mniej energii i dlatego są bardzo ekonomiczne. Dzięki temu w dłuższej perspektywie czasowej zmniejszają się koszty energii elektrycznej.

Wymiana zaczęła się stopniowo. Zawsze, gdy pękła żarówka, wymienialiśmy ją na LED. Potem usiedliśmy razem i wszystko obliczyliśmy. Wynik był jasny: w ciągu jednego roku inwestycja konieczna do wymiany wszystkich lamp na LED-y zwróci się.

Co należało uwzględnić podczas planowania i realizacji?

W korytarzach i w obszarze domu niewiele było do rozważenia, ale w niektórych obszarach produkcyjnych kolor światła odgrywa ważną rolę. Produkujemy na przykład białe taśmy transportowe. Ze względu na odbicie światła od materiału, nagle pojawiły się żółtawe, więc musieliśmy dokonać ponownej regulacji i zainstalować diody LED o innej barwie światła.

Było dla nas jasne, że zmienimy tylko źródła światła, a nie będziemy przerabiać lamp. W przeciwnym razie licencja na prowadzenie działalności wygasłaby.

Jak długo trwała konwersja i jak dokładnie przebiegała?

Zawsze przerabialiśmy poszczególne sekcje w firmie, to była czysta ciężka praca. W sumie trwało to około miesiąca.

Jakie są zalety nowego oświetlenia?

Diody LED są oczywiście bardziej energooszczędne, a przez to tańsze. W przypadku konwencjonalnych źródeł światła należy je regularnie wymieniać, co musieliśmy robić co dwa lata. Tak już nie jest, bo diody LED wytrzymują co najmniej pięć lat. Są więc bardziej trwałe i mogą wytrzymać więcej cykli przełączania. Koledzy są zadowoleni ze stałej jakości światła, ponieważ diody LED nie ściemniają się w okresie eksploatacji.