BLOG Maertens
Najlepsza praktyka

Dobra robota!

Taśmy do oplatania prętów z drutu żaroodpornego

Czy to ekstremalne temperatury, agresywne środki czyszczące, czy też użycie maszyny do cięcia laserowego: nasze pasy z plecionki prętowej wytrzymują wiele!
06-mrt-header-visolaser.jpg

Odporności oczekiwał również klient firmy Märtens z branży tekstylnej. Kevlar został przycięty na wymiar za pomocą laserowej wycinarki do produkowanych przez nas pasów z siatki prętowej. Taśmy przenośnikowe ulegały jednak stosunkowo szybko uszkodzeniu, ponieważ podczas obróbki Kevlaru laser musi pracować z pełną mocą, podczas gdy inne materiały tekstylne wymagają jedynie 50% mocy maksymalnej. W spalonych miejscach pas był szorstki. Prowadziło to do powstawania zrostów, które z kolei miały negatywny wpływ na efekt cięcia innych tekstyliów. Po zaledwie trzech tygodniach użytkowania nie dało się już usunąć wypalonych zanieczyszczeń, więc gotowe produkty trzeba było przerabiać na nowo, co wiązało się z dużymi kosztami.

Analiza przeprowadzona przez Märtensa

Steffen Schwiewager, kierownik ds. sprzedaży regionu północnego, wraz ze swoimi współpracownikami, zajął się rozwiązaniem problemu:

"W siedzibie naszej firmy we Flensburgu zbadaliśmy fragment taśmy i mogliśmy potwierdzić poważne uszkodzenia spowodowane działaniem lasera. Po konsultacji z naszym dostawcą drutu zaleciliśmy stosowanie drutu odpornego na wysokie temperatury i dostarczyliśmy trzy próbki wykonane z drutu 1.4310, K2390 i K2390HT (wysokotemperaturowego), chociaż początkowo nie poinformowaliśmy klienta, która próbka została wykonana z którego materiału. "

Klient przeprowadził testy cięcia z taką samą intensywnością, a następnie odesłał próbki do nas. W ten sposób zespół Märtensa odkrył, że próbka wykonana z opracowanego przez nas materiału K2390HT jest zdecydowanie najmniej uszkodzona.

Poprawa sytuacji

Na podstawie tych wyników dostarczyliśmy taśmę wykonaną z materiału K2390HT. Pan Schwiewager przekonał się o pozytywnych efektach zmian na miejscu: "Kilka tygodni po instalacji ponownie odwiedziłem naszego klienta. Okazało się, że nasz pas uległ znacznie mniejszym uszkodzeniom. Dzięki temu mniej się przyklejają i mniej zanieczyszczają. Czasochłonna przeróbka gotowych produktów została na razie całkowicie wyeliminowana, a po dłuższym okresie eksploatacji jest konieczna w znacznie mniejszym stopniu." Klient jest bardzo zadowolony i od tego czasu zamówił wszystkie zamienne pasy wykonane z materiału K2390HT.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:

Pasy z plecionki prętowej firmy Märtens