BLOG Maertens
Najlepsza praktyka

Biały i wytrzymały:

PU-X/1 w produkcji marcepanu

Świąteczne smakołyki, mój tyłek: marcepan jest zawsze w sezonie! Ale jest kilka wyzwań, które należy wziąć pod uwagę przy produkcji tego szlachetnego wyrobu cukierniczego.
07-mrt-header-pu-x-1.jpg

Jako jeden z wiodących na świecie dostawców taśm przenośnikowych w przemyśle spożywczym, portfolio produktów Märtens naturalnie obejmuje odpowiednie rozwiązanie dla prawie wszystkich produktów spożywczych, surowców i etapów produkcji. Klient ze Schleswig-Holstein w Niemczech, który jest znany na całym świecie ze swoich produktów marcepanowych, również ufa jakości Märtens.

Nasza taśma przenośnikowa z tworzywa sztucznego PU-M/1 jest używana w wielu procesach, ponieważ można ją łatwo odchylać nawet na bardzo małych krawędziach noży bez pękania powłoki PU z powodu agresywnych olejów migdałowych. Dzieje się tak, ponieważ nasze taśmy przenośnikowe z powłoką PU są niezwykle odporne, a jednocześnie niezwykle elastyczne.

Więcej o naszych taśmach przenośnikowych PU

Ze względów optycznych w niektórych miejscach należy jednak zastosować białą taśmę przenośnikową. W takim przypadku nasz klient decyduje się na PU-X/1, ponieważ ma on te same dobre właściwości ugięcia i tę samą odporną na pękanie powłokę PU.

Najważniejsze właściwości naszych taśm przenośnikowych PU:

  • Odporność i trwałość
  • Elastyczność
  • Doskonałe właściwości ugięcia
  • Dobra płaskość
  • Zatwierdzone do transportu żywności zgodnie z VO EG 1935/2004 lub VO EU 10/2011

Przy okazji: Raz po raz otrzymujemy pytania o to, jak można uniknąć poprzecznych pęknięć w powłoce PU. Przegląd możliwych sposobów można znaleźć w tym wpisie na blogu:

Pęknięcia poprzeczne w powłoce PU